Aldepo.com güvenilir mi?

Aldepo.com güvenilir mi?


        
        Günümüzde posta yoluyla yapılan alışverişlerde olumsuz haberler ve mağdur insanlarla karşılaşmaktayız. Halbuki bir e-ticaret sitesinin güvenilir olduğunu anlamak için dikkat etmemiz gereken birkaç nokta var. Bunlara dikkat edip, gerekli bilgileri kontrol ettiğimizde büyük olasılıkla bir problemle karşılaşmayız.
        Son dönemde televizyon kanalları üzerinden yapılan satışları da e-ticaret siteleri üzerinden yapılmış gibi gösterme çabası mevcuttur. Televizyon kanalları üzerinden yapılan satışlar tamamen farklı bir prosedüre tabidir.
        Biz size e-ticaret sitesi üzerinden yaptığınız alışverişlerde sitenin güvenilir olduğunu aşağıda birkaç adımda anlatmaya çalışacağız.

1. SSL Sertifikası: ''www'' ile başlayan site adresini yazdığınız kısımda bir asma kilit işareti görürsünüz. Bu asma kilit amblemi kapalı, yani kilitli vaziyetteyse o internet sitesinde tüm bilgilerinizin şifrelendiği anlamına gelmektedir. Yani site yöneticileri dahil ne kredi kartı bilgilerinizi görür, ne de gizli bilgilerinize ulaşabilir. Bu amblemi site adresini yazdığınız kısımda sağda kırmızı halka içine alındığı gibi görürsünüz.     

2.İletişim Bilgileri ve Adres: Bazı alışveriş sitelerinde problemle karşılaşılması durumunda karşınızda muhattap bulamazsınız veya zaman zaman muhattap bulabilirsiniz. İletişim veya Bize ulaşın gibi bölümlerde adresin tam olarak yazıldığından, telefon ve mail adresi gibi bilgilerin yazılı olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Zaten bir e-ticaret sitesinin sizden ödeme aldığı sanal posu sitesine entegre edebilmesi için bu bilgilerin eksiksiz olması gerekmektedir. İletişim bilgileri sitenin tasarımına göre üst kısımda veya en alt kısımda da olabilir.

3.Ödeme sayfasında opsiyen olarak 3D sunuluyor mu? Ödeme yaparken yönlendirildiğiniz ekranda 3D ile ödeme sistemi var mı? Belli limitlerin üstündeki alışverişlerinizde telefonunuza banka tarafından sms gönderilerek bu harcamayı sizin yaptığınıza dair teyid alınmaktadır. Aldepo.com'da PayTr Sanal Pos hizmeti kullanılmaktadır. PayTr sanal pos hizmeti vereceği sitelere gerekli minimum güvenlik önlemleri şartı getirmiştir. Bu noktada da  Aldepo.com'dan güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

İnternet sitelerinden alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken başlıca hususları listeleyip özet geçerek kısa bir şekilde anlatmaya çalıştık. Belirtilen hususları sunan alışveriş siteleri belirli güvenlik konusundaki belirli prosedürlere uymuştur ve bu özellikleri taşımayan diğer e-ticaret sitelerine nazaran daha güvenlidir.

***Sorumluluk reddi: Yukarıdaki yazılan yazı tamamen bilgilendirme amaçlıdır ve herhangi bir site ile yaşayacağınız herhangi bir olumsuzluk karşısında Aldepo.com sorumlu tutulamaz.